PyCon 2016 Report

I attended PyCon 2016, the annual Python language conference, which took part between May 28th to June 5th.

Here's a long, rambling and somewhat personal report of what I got from the conference.

📌 ,

First Layer Patterns with Slic3r Modifier Objects

I've built a 3D printer, and found a cool effect I wasn't able to find on the Internet yet.

📌

Types as namespaces

Musings inspired by Eevee's post about Sylph. Read that first.

In Python's duck-typing system, it's enough if things quack. They don't actually need to quack like a duck.

📌

Měnění objektů

Už víme, jak v Pythonu fungují proměnné. (Pokud ne, doporučuju to napřed zjistit, už jen pro seznámení s mými uměleckými diagramy.) Teď se pojďme podívat na to, jak se chovají jejich hodnoty – tedy objekty.

📌 ,

Proměnné jsou jména

Jak v Pythonu fungují proměnné? Už asi víš, že se přiřazují pomocí rovnítka, a že se pak dají používat ve výrazech. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.

📌 ,

Jak funguje Python

Znáte to. Studentka vám položí otázku, a abyste na ni mohli pořádně odpovědět, je potřeba trochu osvětlit základy. Mně se to stalo s proměnnými v Pythonu.

No a tak píšu.
Píšu na téma Všechno o proměnných, hodnotách a jménech v Pythonu.
Píšu už druhý den.

📌 ,

Raspberry Pi and my Third Screen

Today, I finally figured out what was wrong with my Raspberry Pi. It worked before, connected to a TV, without ethernet, and with a power supply and keyboard borrowed from my brother. When I got my own accessories for it, though, I found the USB ports and network were dead.

Well, today I finally got around to some debugging, and found that the faulty part was the USB cable between the box and the power supply (i.e. a phone charger). Don't ask me how much I spent diagnosing that. Luckily, I can easily get micro-USB cable, even on a Saturday. (Okay, not nearly easily enough, but I did get one.)

Hooray! A working computer! Let's try new things with it! I've used apt in Ubuntu for quite some time, so I thought Raspbian would be too boring, and decided to go for Arch. So far it's been working nicely.

📌 , , ,

Stavové prostory

Glutexo píše:

Narazil jsem na drsné a vytůněné Sudoku: Podobá se klasickému killer sudoku: V začátku neznáme žádná čísla, pouze máme ohraničené spojité oblasti, u kterých vždy víme součet čísel v nich, a také víme, že kromě řádků, sloupců a čtverců se ani v těchto ohraničených oblastech číslice neopakují.

📌 ,

Caps Lock a přepínání klávesnice

Caps Lock je k ničemu. Posledních asi pět let jsem ho mačkal prakticky jen omylem. Možná to je tím, že neumím psát všema deseti, a tudíž věci jako LD_LIBRARY_PATH nebo UNESCO jdou napsat rychle jen se Shiftem – každopádně fakt je, že Caps Lock mi je k ničemu.

📌 ,

Dennis Ritchie has died.

We have lost a humble genius, a mathematician, an architect of the abstract. It's sad that most poeple will never be able to appreciate the beauty of things he has done. Perhaps that, too, is the mark of a genius.

📌 ,